2010. december 26., vasárnap

Dán mézes sütemény


Útra készülődünk, a Bükk ismerős lankái közé. Odakint esik a hó, a szoba sarkában táncot járnak a karácsonyfán a fények. Van valami megnyugtató abban, hogy itt ez a fenyő, és hogy a levegőt belengi a fahéj és a szegfűszeg édeskés illata.

Szép ünnepet kívánok mindenkinek!



Dán mézes sütemény


Hozzávalók:

15 dkg méz
15 dkg cukor
1,5 dl édestejszín
10 dkg vaj
45 dkg liszt
¼ tk bors
¼ tk gyömbér
¼ tk ánizsmag
¼ tk fahéj
¾ tk só
félbe vágott, blansírozott mandulaszemek
2 tojásfehérje

A mézet a cukorral és a tejszínnel felforraljuk, felolvasztjuk benne a vajat és hagyjuk, hogy langyosra hűljön.

Beletesszük a többi hozzávalót, keverőkanállal alaposan összekeverjük, gombócot formázunk belőle, sütőpapírba csomagoljuk és egy napra a hűtőbe tesszük.

Másnap kb. 4 mm vékonyra nyújtjuk a tésztát, egy kisebb, éles késsel rombuszokat formázunk belőle, amelyeket kivajazott tepsibe rendezünk, mindegyik közepébe egy fél szem blansírozott mandulát teszünk, amit kicsit belenyomkodunk a tésztába.

Végül a süteményeket megkenjük tojásfehérjével, 175 ۫C-os sütőben, kb. 10 percig sütjük. Akkor jó, amikor a teteje aranyszínűre pirul.

2010. december 15., szerda

Máktorta

avagy múzeumba és koncertre be.
A karácsonyi készülődésbe néha jó beiktatni egy kis lelki-szellemi feltöltődést, mi legalábbis alkalmasint kiruccanunk az A38 Hajóra egy-egy jó koncertre, nemrégiben megnéztük a Botero kiállítást a Szépművészetiben és végre eljutottunk a Martin Munkácsi fotóiból szervezett tárlatra is a Ludwig Múzeumba. A kolumbiai festő munkái csupa színt és latin-amerikai derűt hoznak a budapesti télbe és persze némi extremitást a rá jellemző testábrázolással, a magyar születésű fotóművésztől pedig mesteri éleslátással és biztos kézzel szerkesztett fotókat láthatunk a fényképezés hőskorából. A megörökített mozdulatok, életmozzanatok és történelmi események tükörként mutatják a két világháború közötti idők történéseit. Munkácsi egyébként nem csak riportfotósként remekelt, az amerikai Harper’s Bazaar oldalain megjelent munkái alapjaiban változtatták meg a divatfotózásról a szakma és a publikum fejében élő elképzeléseket és vele együtt a gyakorlatot. S hogy testünk se maradjon táplálék nélkül egy szelet máktortát ajánlok most, stílszerűen az A38 Hajó séfjének, Vipler Györgynek nagyszerű receptje alapján, magát a terméket a helyszínen több alkalommal is volt már szerencsém megkóstolni és bátran állíthatom: ez egy műremek.

A recept Pákosztos Macska blogjáról származik.


Máktorta




Hozzávalók ( 26 cm-es piteformához): 25 dkg mák 15 dkg cukor 2 ek liszt 3 dl tejszín 2 tojás A sütőt melegítsük elő 160 ۫C-ra, alaposan keverjük össze a száraz hozzávalókat, adjuk hoozzá a tejszín és a tojásokat, alaposan keverjük össz, majd töltsük sütőpapírral kibélelt tortaformába. 30 percig süssük.

2010. december 14., kedd

Libamáj karamellizált körtével és zellerpürével

Mielőtt végleg eljön a beiglik ideje, mindenféle színes dobozokat hajtogatok reménybeli trüffeleknek, meg mézes süteményeknek és most aztán az ünnepi menün is törhetem a fejemet újra, mert az eddigi tutti befutó, negyvenperces libamáj-körte-zellerpüré társítást vasárnap bedobtam R. születésnapjára.


Vagyis egészen pontosan az úgy volt, hogy a libamáj második részletének sütését személyesen abszolválta, miután mindenféle keresztkérdéseket szegezett kissé macskajajos fejemnek: tuttira kell-e a alá vaj, tuttira meg kellett-e sózni sütés előtt (meg), de biztosan stb. Aztán a mamájával megnéztünk egy videót, amiben Ramsay nagymester tudatta velünk, hogy azért nem kell külön zsiradékot használnunk, mert a hízott liba adott szerve kilencven százalékban ebből (ti.: zsírból) áll. Átengedtem a placcot R-nek személyes tapasztalatszerzésre és elismerem: a végeredmény kifogástalan lett. Lehet, hogy neki kellene főznie Karácsonykor is?


Libamáj karamellizált körtével és zellerpürével

Hozzávalók (4 főre): 50 dkg hízott libamáj 1 kg zeller 4 db nagyobb vilmoskörte 8 dkg vaj 1 dl tejszín 1 ek méz só, frissen őrölt bors, frissen reszelt szerecsendió 1., A zellert megtisztítjuk, kisebb darabokra vágjuk és 20 perc alatt megfőzzük. 2., Amíg a zeller fő, a körtét meghámozzuk, a magházat eltávolítjuk, a gyümölcsöt hosszában elnegyedeljük. 3., Egy serpenyőben felolvasztunk 5 dkg vajat és a körtét fedő alatt, közepes hőfokon, néha kevergetve megpároljuk rajta. 4., 10 perc után hozzáadunk 1 evőkanálnyi mézet, innentől még kb. 10 percig karamellizáljuk a körtét közepes hőfokozaton, néha keverjük át, akkor van készen, ha az oldalai vöröses-barna árnyalatúra pirul. 5.,Közben a májat megtisztítjuk a hártyától és az esetleges zöld részektől, majd kb. 2 cm vastag szeletekre vágjuk. 6., Forró serpenyőben, zsiradék nélkül, oldalanként 1-1,5 percig sütjük, az érmék oldala így éppen csak megpirul. 7., A zellerről leöntjük a vizet, majd a botmixerrel pürésítjük. Hozzáadjuk a tejszínt és a maradék vajat, sózzuk, borsozzuk, kevés szerecsendiót reszelünk hozzá és az egészet habosra keverjük.

Késői szüretelésű tokajit, vagy alacsonyabb puttonyszámú aszút kínáljunk hozzá.

2010. december 8., szerda

Panna cotta csipkebogyó sziruppal



Az ünnepre való készülődés jó alkalom arra, hogy vendégül lássuk a barátokat és késő éjszakába nyúlóan beszélgessünk néhány pohár bor és valami andalító zene mellett. Vacsora közben egyik téma hozza a másikat és legalább erre az időre kikapcsolunk a „kinek-milyen ajándékot vásároljak” témakör szorításából, na nem mintha nagy vásárlást terveznénk: az ajándékok nagy része idén saját készítésű. Az sem szükségszerű, hogy ezeken a vacsorákon igazán nehezeket együnk, de télen óhatatlanul fajsúlyosabb ételek után vágyunk, ezért a desszert lehet valami télhez hangolt, könnyű darab, mondjuk egy lírai panna cotta, ami úgy remeg a tányéron, mint megriadó őzsuta lába a hóval borított erdőszélen…



Panna cotta csipkebogyó sziruppal




Hozzávalók (6 db):

3 dl tejszín
3 dl tej
3+3 ek csipkebogyó szirup
4 ek kristálycukor
3 zselatinlap

A zselatinlapokat 5 perce hideg vízbe áztatjuk, ezelatt a tejszínt és a tejet a cukkorral együtt felforraljuk, majd levesszük a tűzről és hűlni hagyjuk.

A zselatinlapokat kinyomkodjuk és a csipkebogyó sziruppal együtt elkeverjük a forró folyadékban.

Hideg vízzel kiöblített tálkákba töltjük és minimum 3-4 órára a hűtőbe tesszük.

Tálalhatjuk a formákban és anélkül, utóbbi esetben a formákat rövid időre langyos vízbe merítjük, a panna cotta-t egy tányérra borítjuk, megöntözzük a sziruppal.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails