2015. július 26., vasárnap

A BOROS / borbár Sárospatakon

Trendi borbár nyílt Sárospatak főutcáján nemrégiben. Ez a  BOROS, ahol sok jó Tokaji bort kóstolhatsz igazán kellemes, pihentető környezetben. A házigazdák, Zoli és Bogi mindketten évek óta borral foglalkoznak, Zoli korábban a Pajzosnál, az elmúlt egy évben pedig egy sárospataki pincészetnél borászkodott, Bogi az Oremus-nál tanulja a borkészítést. Fiatalok, lelkesek és motiváltak, látszik, hogy ez a borbár a szívügyük.

Egy tágas, szép, régi házat újítottak fel és adtak neki modern, belső dizájnt elsősorban nagy, színes lámpákkal. Az aktuális borajánlatot fehér krétával írják fel óriási, fekete táblákra.

Tetszik, hogy a házigazdák ott vannak a vendégek között, üdvözlik őket és beszélgetnek velük. Mert mitől lesz igazán jó egy hely? Mitől lesz olyan, ahová szívesen jársz? Többek között attól, ha személyesen is jelen vannak a házigazdák.


A másik pozitívum, hogy a kertnek  mediterrán hangulatot kölcsönöznek a felfüggesztett árnyékolók és a sok leander. Ebéd után is jó beugrani ide egy igazi espresso-ra és bátran ihatsz itt cappuccinot is, tudják, hogy nem tejszínhabbal készül. Este pedig kimondottan relaxáló hatású itt elkortyolgatni egy-egy pohár bort. Sőt, az utóbbi napok kánikulájára is tartogatnak meglepetéseket, kellemes frissítő például a hideg, rozé fröccsös gyümölcskoktél.


A választékot illetően: Tokaj-hegyaljai pincészetek adják a kínálat 90%-át, ezzel is erősítve a helyi jelleget. Találtok a BOROS palettáján (a teljesség igénye nélkül)  Pajzos és Megyer, Barta, Szent Tamás, Tokaj-Portius, Kvaszinger, Béres és Szepsy borokat. De ha feltétlenül vöröset innál, Vylyan is van. És Nagygombosi rozé. Mindezekhez pedig borfalatokat, sajtot és olívát  kínálnak..


Várjuk a jobbnál-jobb borokat a BOROS-nál és még sok, hasonlóan jó helyet kívánunk a Tokaji  Borvidéknek!
Részletek a weboldalon - de méginkább élőben, a helyszínen -  A Boros / Borbár Sárospatak

2015. július 25., szombat

Görögdinnye és serrano kanapé, aszúval

Amikor a 37-es úton autózom, mindig nagy örömmel nyugtatom a tekintetemet a Pajzos dűlőn. Szépen fésült, frissen vágott szőlőtőkék állnak feszes sorokban és tudom, hogy ez véges-végig folytatódik egészen a dűlő tetejéig (na jó, van egy betelepítetlen rész valahol középen). Ilyenkor mindig gratulálni szeretnék a kollégáimnak, hogy ilyen szép a szőlő, de mivel éppen vezetek, ez rendre kimarad. Pedig megérdemlik az elismerést, mert nyáron gyakran már reggel ötkor a szőlőben dolgoznak.
És ebben az elviselhetetlen kánikulában is odakint vannak, amikor árnyék sehol.  Talán ezért is van, hogy ez a dűlő fantasztikus aszú borokat ad, meghálálja a munkájukat. És mivel déli, délnyugati fekvésű terület, szépen, egyenletesen érik a Nap sugarai, ezért jól beérik rajta a szőlő. Patak is határolja és a Bodrog sincs messze, így a botritisz is viszonylag korán és egyenletesen képződik rajta.

Az itt termő Hárslevelűk különösen szépek: mézesek, virágosak, hosszú lecsengésűek. És az aszú, ami itt születik, maga a csoda. Csillogó arany színe is ezt sejteti. Beleillatolva kajszi és gyógynövények sora árad a pohárból, és ahogy rétegről-rétegre feltárulnak az ízek: csonthéjasok, fehérhúsú gyümölcsök, virágok, és van, hogy dohány, föld, vagy éppen az őszi avar illata.


Ha valahol máshol élnék a világban és először kóstolnék aszút, meggyőződésem lenne, hogy a termőföldje fantasztikusan szép. És így is van. Amikor a borvidéken autózom, vagy amikor a  Bodrog partján üldögélek, akkor is így gondolom. Szép vidéken élünk. Ide még lehet jönni feltöltődni és pihenni a természetben. Itt nincs  utcazaj, nem dudálnak vég nélkül az autók. Itt lehet tanulni a csendet.

Ez valószínűleg a világ más borvidékein is így van, bár múlt héten éppen  ennek az ellenkezőjéről számoltak be a vendégeink. Azt mesélték, hogy náluk, Kaliforniában, hétvégenként nagy partikat rendeznek a borászatokban. Ezt már Ausztrál borászatokról is hallottam. Mert így vagyunk mi emberek összerakva, hogy kell nekünk a nyüzsgés, a nagy csendben nem mindig tudunk mit kezdeni magunkkal. Itt a borvidéken remélhetőleg még több érdekes hely nyílik majd, a borászati partiknál kellemesebb elfoglaltságot biztosítva az idelátogatóknak, nem csak a fesztiválok idején, hanem a hétköznapokon is.

Az aszúra visszatérve: még mindig sokan nem tudják, hogy milyen ételekkel lehet ezt a bort társítani. A kisebb puttonyszámú, azaz a kevésbé édes aszúk azért fantasztikusak, mert desszertekhez és főételekhez is jók, feltéve ha ehhez megfelelő savak is vannak benne. Ahogyan jó lehet étvágygerjesztőnek kerti partira, vagy kánikula falatkának is, mint például most. A görögdinnye, serrano kombinációt Tolcsván kóstoltam az Oremus csodálatos kastélyának kertjében egy Zempléni Fesztiválos koncertet követő fogadás során. Addig inkább sárgadinnyével kortyolgattam az aszút nyaranként, de ezzel is jól működik. Nagyon klassz, ahogy találkoznak az édes, a sós ízek és ahogy mindez felélénkül a 3 puttonyos finom savaitól.


Görögdinnye és serrano kanapé. aszúval


Vágd a behűtött dinnyét nagyobb kockákra, tekerd bele alaposan serrano sonkába és kortyolj hozzá jéghideg, 3 puttonyos aszút.

2015. július 19., vasárnap

Nyár, terasz, zöldségvacsorák

Onnantól kezdve, hogy Sárospatakon a fák felveszik első, zöld leveleiket és megjelennek az első virágok, nálunk elkezdődnek a teraszvacsorák.

Ezek teljesen spontán zajlanak, előző nap még általában semmit sem lehet tudni róluk. A terasztulajdonos barátnője összetrombitálja a társaságot és hőségfokozattól függően borral, vagy rozéfröccsel (igen, előfordul) zajlik a vacsorakíséret. Sör? Itt csak ritkán kerül asztalra. Akkor már inkább házi szörp.A vacsora elkészítéséből pedig mindenki kiveszi a részét , ha másképp nem, hát egy pohár borral üldögélve beszélget a többiekkel a teraszon.

Természetesen nem hiányozhat a jó tokaji bor. Kalandozunk mi más borvidékekre is, kóstolunk Chile-től Ausztriáig mindent, így tudjuk igazán kontextusba helyezni az itteni borokat. És milyen jó lenne még több nagyszerű bort és még több borvidéket megismerni! Egy jó borral a világ házhoz jön. Nem azt mondom, hogy annyit kell inni, hogy Firenzét lássuk magunk előtt, de a bor sokat elmond a tájról, az éghajlatról, a termőföldről, sőt, az ott élők mentalitásáról is.
A terasz elé fenyők és tölgyek magasodnak, előttünk a főutca, (mondhatnám, hogy forgataga, de ez nem lenne igaz)  a gyönyörű várkert és ez a ház.

A társaságban mindenki nagy zöldségrajongó, a srácok sem kérnek feltétlenül húst, még akkor sem, ha tisztán vega a vacsora. Katherine és Anita az egészséges étrend avatatlan lovagnői és a zöldségek szeretetét akaratlanul is ráragasztják másokra. Minimálisan használnak fűszereket, szeretik, ha a zöldség a saját ízével érvényesül és annyira frissen, amennyire csak lehetséges.


És a magok: dió, mandula, mogyorú, azok is jöhetnek minden mennyiségben. Katherine a fűszerekből sokszor teát készít. Ittatok már borókabogyóból és szederlevélből készült teát? Vagy bazsalikom teát? Nemcsak számos jótékony hatásuk van, de az ízük is finom.

Na de lássuk a zöldségeket: egy könnyű nyáresti vacsorához végy egy kevés tzatzikit, egy maréknyi kesudiót, két kanálnyi sült paprikakrémet, reszelj le egy céklát és egy almát, sárgarépát, kevés mángoldot, mindezt keverd össze,  locsold meg kevés citromlével és olíva olajjal, közben formázz csicseriborsó lisztből, reszelt cukkiniből és kevés áttört fokhagymából fasírtot, süsd ki olajban. Kínálj mindezekhez bulgurt.  Mi is van még itt? Garnéla fokhagymás olíva olajban és néhány szem fekete olíva.

Végezetül kísérd a vacsorádat könnyű Tokaji Furminttal, például Szent Tamás Mád Furminttal, vagy a Pajzos "T" Furmintjával.

2015. július 15., szerda

Bor, mámor, Bénye 2015 // Programajánló

Mit szólnál egy jó kis lazuláshoz borospohárral a kezedben egy vadregényes, kicsiny, zempléni faluban? Ahol patak kanyarog a fák között és ahol többszáz éves parasztházak keltek új életre és avanzsáltak borászattá, vagy bisztróvá az elmúlt években?


Ahol filozófus, vagy éppen történész is egyben a borász és ahol egyszer egy évben három napon át folyik a bor és ahol éjszakánként színes fények világítanak a kertekben?


(ez itt Szentirmai Zsolt fotója utólagos engedelmével, csak hogy bor is legyen a fotókon, mert azt én inkább kóstoltam és nem fotóztam ezek szerint)
De folytatva a gondolat menetet, ez egy olyan hétvége, amelyen egyfolytában szól a muzsika és ahol a helyi borászok megmutatják, hogyan is gondolnának ők egy színvonalas, borvidéki rendezvényt. Ilyenkor augusztusban ez a kis Tokaj-hegyaljai település nyüzsög a vendégektől, akik az ország, sőt más országok minden tájáról érkeznek ide, hogy részesei legyenek ennek a sajátos hangulatú fesztiválnak.

2009-ben rendezték meg először a Bor, mámor, Bénye fesztivált Erdőbényén, hogy a vendégek megismerhessék a helyi borokat, hozzájuk jó ételeket kóstolhassanak és bónuszként pohárral a kezében koncertről-koncertre járjanak a helyi pincészetek között. A Bor, mámor... fesztiválok sikere meghozta más települések rendezvényszervező kedvét is, így ma már a borvidék minden szegletében, minden célcsoportnak van saját fesztiválja, néhányon persze még lehetne csiszolni, ha valóban prémium márkát szeretnénk építeni a Tokajiból. Igen, ez a fesztivál a szervezőknek, Berger Zsoltnak és Homonna Attilának köszönhetően - és igen, Bodrogi Fűszeres Eszternek is volt ebben  szerepe -  egyúttal úttörő szerepet is vállalt.

De térjünk vissza a Bor, mámor, Bénye 2015-ös programjára: augusztus 14-én, pénteken van a rendezvény nyitónapja, innentől elkezdődnek a végeláthatatlan borkóstolók és koncertek. Ezen a délutánon Homonna Attila hétvégi bisztrójában, a Gigerliben fellép a Meszecsinka, aki révületbe szeretne esni bortól és zenétől, feltétlenül menjen oda, felejthetetlen élmény lesz. Este aztán le lehet nyugodni a Bujdosó Trió koncertjén a frissen felújított Karádi-Berger borászat gyönyörű kertjében.A fesztivál nyitó kóstolóját, ahol a résztvevő borászatok egy-egy borát kóstolhatod afféle kedvcsinálóként, ezúttal a Szepsy Laczkó Házban szervezik 20:00 órás kezdettel.

Augusztus 15-én szombaton már délelőtt elkezdődik a móka: lehet jógázni, jazzt hallgatni a kertben borospoháron át a felhőket nézve, elviheted a gyereket kézműves programokra, sőt, micsoda kuriózum: Ungváry Krisztián történésznél saját borain kívül sauterniket kóstolhattok (s a kóstoló végén lehet elégedetten nyugtázni, hogy micsoda kincs van a mi kezünkben, itt Tokajban).

Szintén ezen a délutánon tangózni tanulhattok a Gordius pincében.Az irodalmat és a rockzenét kapcsolják össze a borral az Illés pincében és én azt javaslom, hogy a szaxofonos Tóth Viktor duóját ne hagyjátok ki este hattól ugyanitt. És mivel az este csak valahol itt kezdődik, ezután mehettek Maszkura koncertre egy gyönyörűen felújított, néha volt főúri kastély kertjébe, a Budaházy-Fekete Kúriába. Nyugodtabb zenére vágyók hallgathatnak Váczi Esztert a Bardonnál, mondhatjuk, hogy Eszter nélkül már nincs is bor és mámor..aki pedig szeretné felpörgetni az estét, menjen a Gigerlibe Freakin Discozni, bármi is legyen az. Ha nem tudod eldönteni hirtelen, hogy inkább jazzt, vagy népzenét hallgatnál,megnyugatásul elmondom, hogy nem is kell választanod, az Ethnofil szintén Karádi-Bergeréknél mindkettőt tudja. Ha mégis választani szeretnél, menj este csángó táncházba Ábrahámékhoz.

Augusztus 16-án vasárnap Tóth Viktor szaxofonos magyar népmesékre fúj(igen, személyes kedvencem), a még frissen kisgyerekes filozófus házaspár (igen) Ábrahám pincénél kettőtől zeneovival várják a gyerekeket. A még nagyon el nem fáradtak folytathatják az argentin tangó elsajátítását, és mehetnek még Se Tamás koncertre? Csitéhez, aki az ígéretes informatikus-borblogger-borász életpályán mozog.

Aztán lehet még evezni, biciklizni, építészeti sétára menni.. valamint finom étkeket kóstolni náluk: Gigerli, Anyukám mondta, Szimplakert, Sárga Borház, Degenfeld.

Egy szó, mint száz: a Bor, mámor, Bénye ebben az évben is nagyon jó lesz, csak aztán nehogy úgy járjatok, mint sokan mások: szerelembe estek a borvidékkel és ide költöztök.

Gyertek, nézzétek, kóstoljátok, hogyan álmodik világhírű borvidékről Homonna Attila, Berger Zsolt és Karádi Szilvi, Ábrahámék, Béresék, Csite Norbi, Jakab Zoli, hallgassatok jó sztorikat atombunkerekről borkísérettel Ungváry Krisztiánnál, és ahogy említettem: Tóth Viktor.. de mielőtt ismételni kezdeném önmagam, a részletes programot itt találjátok:
Bor, mámor, ...Bénye 2015

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails