2011. április 21., csütörtök

Medvehagyma leves főtt fürjtojással



A medvehagyma nem maradhat ki a repertoárból, íme egy levesrecept. Hosszas keresgélés után végül csak sikerült hozzájutnom egyik tavaszi kedvencemhez és akkor persze ezt ettük egyfolytában: salátába, rántottába, fűszervajba, levesként, de R. nem panaszkodott. Sőt, Zs. barátnőmmel medvehagymás quiche-t is sütöttünk az Édes & Keserű blog kitűnő receptje alapján, és hát éppen lenne még ötletem a felhasználására, ám e különleges hagymaféle konyhánkban betöltött tiszteletteli helyét ma átadja egy húsvéti spárgaszállítmánynak.


A fürjtojás ezúttal levesbetétként funkcionál és mivel a konyhai dolgaim nagy része még mindig dobozokban van, a levest ezúttal szimplán liszttel sűrítettem – nem ártott neki.



Medvehagyma leves főtt fürjtojással






1 csokor medvehagyma
4 gerezd fokhagyma, finomra vágva
2 l húsleves (vagy 2 l víz és 2 bio húsleveskocka)
2 ek liszt
2 ek olaj
2 dl tejszín
só, bors

feltétnek: főtt fürjtojás

A medvehagymát megmossuk, lecsepegtetjük, kezünkkel összefogva keresztben vékony csíkokra vágjuk. Egy serpenyőben felforrósítjuk az olajat és megpároljuk rajta a fokhagymát, majd fölengedjük a húslevessel (vagy a vízzel). Néhány percig forraljuk, majd hozzáadjuk a medvehagymát, ezzel együtt még 3-4 percig forraljuk. Közben összekerjük a lisztet a tejszínnel, óvatosan a leveshez adjuk és mégegyszer felforraljuk. Végül sózzuk, borsozzuk, főtt fürjtojással tálaljuk.

2011. április 19., kedd

Komatál Piliscsabán







Jó egy egy hónapja született Zs. barátnőmék harmadik kislánya, Nóra és múlt héten náluk töltöttem pár napot Piliscsabán, hogy többhónapos beszélgetéshiányunkon enyhítsünk végre. Ezen túl a gyerekekkel voltam játszótéren, mukóztam (motoroztunk Réka szerint) és tojást festettem, ezt például kétszer, mert az első persze összetört az óvodában. Gondoltam, a társalkodónő-bébiszitter szerepén túlmutatóan alkalmasint főzök is valamit, de kösz Zsókesz, erre egyaltalan (így mondja a barátnőm, hogy egyaltalan, minden mást egyébként tisztességes kiejtéssel) nincsen szükség, mert a héten még hozzák a komatálat.





Megtudtam, hogy az un. komatálat az újszülött babás házakhoz viszik helyi, főzőkedvű nők, mintegy önkéntesen, akik egy levelezőrendszerben előzetesen jelzik, hogy milyen időszakban vállalnak kismamák számára főzést. Ahhoz persze, hogy egy rendszer jól működjön, kell egy koordinátor, mint például ezesetben Kinga,



aki főállásban anyuka, másik főállásban kozmetikus és elmondhatom, hogy egy arcmasszázs nála felér egy varázslattal, na de lényeg az, hogy még ezen nagyszerű rendszer összefogására is jut ideje.



Szóval jó egy hónapon át minden nap más főz a kismamának, akinek így a család ebédjének napi gondja lekerülhet a válláról, nem okoz fejtörést, hogy az újszülött és a kétéves mellett melyik kezével főzzön ebédet. A jótett egyébként később viszonzásra talál, amikor a komatálvivőnél születik baba, akkor a korábbi kedvezményezett főz, sőt: házhozszállít.



Lényeg, hogy ottjártamkor ketten is hoztak komatálat, első nap egy gazdagon zöldségelt húslevest Anna örömére,


második fogásként kakukkfüves-citromos csirkemellel, majd sütőben pirított túrós palacsintával megkoronázva, a következő napon pedig selymes zellerkrémleves és rizi-bizi érkezett,


mindegyik bőségesen, az alkalmilag velem kibővült nagycsalád számára is elegendő mennyiségben. A komatál intézményébe a gyerekek is besegítenek, ahogyan azt itt Zille is teszi.





Mit szóltok hozzá? A kismamáknak házhoz jön az étterem, ezen túlmenően pedig azt gondolom, ez szép példa a helyi összefogásra.



2011. április 6., szerda

Citromkrémes tortácskák


Tovább komponálgatok a tavaszra és természetesen a sorból a desszert sem maradhat ki. Ebben a kis süteményben könnyed táncot lejt egymással a rafinált, selymes mascarpone és a fanyar citrom, az alsó krémréteg alatt bujkáló cseresznyeszemek pedig igazi meglepetésként hatnak a kalandozókedvű édesszájúak számára. Friss és játékos darab, akár Húsvétra is.


Citromkrémes tortácskák


Hozzávalók (12 db)
15 dkg liszt
8 dkg vaj, szobahőmérsékleten
5 dkg cukor
12 tk cseresznye lekvár (vagy cukorszirupban főzött cseresznyeszemek)


a citromos krémhez:
4 citrom
4 tojás
10 dkg cukor
20 dkg vaj


a mascarpone krémhez:
200 gr mascarpone
3 ek tejföl
3 ek cukor
1 tojás
1 tk vanília kivonat


1., A vajat kisebb darabokra vágjuk és a kezünkkel alaposan összegyúrjuk a cukorral és a vajjal. A tésztából kb. 6 cm átmérőjű rudat formázunk, fóliába csomagoljuk és fél órára hűtőbe tesszük.

2., Vízgőz fölött elkészítjük a citromos krémet: a citromok héját lereszeljük, levét kifacsarjuk és összekeverjük a cukorral. Hozzáadjuk a 4 tojást, habverővel jól elkeverjük és vízgőz fölött, továbbra is kevergetve besűrítjük,majd a tűzről levéve belekeverjük a vajat és hűlni hagyjuk.

3., A mascarponet elkeverjük a cukorral, a tojással és a vanília kivonattal.

4., A tésztát kivesszük a hűtőből, kb. fél cm vastag korongokat formázunk belőle és szilikon, vagy fém muffin sütőforma (ø 7 cm) aljába nyomkodjuk.

5., A korongokra egy-egy szűk teáskanálnyi cseresznyelekvárt, vagy egy-egy cukorszirupban főzött cseresznyeszemet teszünk.

6. Erre tesszük a mascarpone krémet úgy, hogy kb. a forma háromnegyedéig érjen.

7. 160 ۫C-os sütőben 25 percig sütjük.

8. Amikor a mascarponekrém kihűlt, a tetején elosztjuk a citromkrémet és tálalásig, de minimum 4 órára a muffin formával együtt hűtőbe tesszük.

9. Tálaláskor a sütemény szélét késsel óvatosan körbevágjuk és a kés lapját aláhelyezve kiemeljük a formából.

2011. április 4., hétfő

Tojásos nokedli fejes salátával

Felfokozott tempóban zöldül körülöttünk a természet, egy szorgalmas harkály fáradhatatlanul dolgozik a környező fákon, esténként pedig békák koncerteznek a csillagos égbolt alatt, kétségkívül mindenki tudja a dolgát.

A frissen érkezett tavasz színe a ropogós levélzöld, na meg a szélesen mosolygó napsárga. Éppen ezért, ha olyan ételt kellene választanom, ami számomra megtestesíti a tavaszt, biztos, hogy a tojásos nokedlit választanám, természetesen fejes salátával, vannak tökéletes és időtálló párosítások, ez is olyan.
Mindazonáltal ezt a régi, népi ételünket is feldobhatjuk friss zöldcsírákkal, hagymafélékkel. Én ezúttal a snidlinget választottam a nokedli alkalmi kísérőjéül.


Tojásos nokedli snidlinggel és fejes salátával

Hozzávalók:

40 dkg liszt

5 tojás

1 tk só

2 ek olíva olaj

kb. 1,5 - 2 dl víz

kis maréknyi snidling, finomra vágva


A salátához:

1 kis fej saláta

0,5 l víz

4 ek ecet

nagy csipetnyi só

4 ek cukor

1 dl tejföl


1., A salátaleveleket folyó víz alatt megmossuk, a külső, fonnyadtabb leveleket eldobjuk, egy tálban elkeverjük az ecetet a cukorral, hozzáadjuk a vizet, a sót és mindezt elkeverjük. A salátaleveleket a salátaöntettel teli tálba tesszük és fél órára hűtőbe tesszük.

2., Egy kb. 3 literes edényben 1 tk sóval vizet forralunk.

3., Közben egy tálban 0,5 dl vizet összekeverünk két felvert tojással, hozzáadjuk a lisztet és mindezt jól elkeverjük, a vizet 0,5 dl-enként adjuk hozzá addig, amíg lágy, nyúlós, de nem folyós tésztát kapunk. Ha esetleg túl lágyra sikerült a tészta, kevés liszt hozzáadásával módosíthatunk az állagán, ha pedig túl kemény lenne, adjunk hozzá egy-két evőkanálnyi vizet, így alakíthatjuk ki a megfelelő állagot. Akkor jó, ha a massza összeállt és olyan lágy, hogy egy lapos tányérra áthelyezve megtapad a tányéron és át tudjuk rendezni a tányér egyik oldalára úgy, hogy nem folyik szét.

4., Előkészítünk két tojást és egy serpenyőt, benne 2 evőkanálnyi olajjal.

5., Amikor a víz már zubogva forr, a tűzhely mellé készítük egy tésztaszűrőt és egy tálat, benne kevés hideg vízzel. A masszából egy evőkanál segítségével, meglehetősen szaporán úgy fél mokkáskanálnyi darabokat szaggatok a zubogva forrásban lévő vízbe, ezt végezhetjük persze nokedliszaggatóval is, az lényegesen egyszerűbb és gyorsabb, de szerintem sokkal helyesebbek az evőkanállal szabálytalanul formázott nokedlidarabok . kb. 3 perc elteltével, amikor már elegendő főtt tészta úszkál a víz felszínén, a szűrőkanállal kihalászom őket és átteszem a hideg vízzel teli tálkába, ezt még a főzés során kétszer megismétlem. A főzés végén a hideg vízben lévő tésztát a szűrőbe zuttyantom a főzővíz felett.

6., Az edény helyére teszem a serpenyőt, kissé lejjebb veszem a hőmérsékletét gyorsan megforrósítom benne az olajat, beleütöm a tojásokat és éppen csak hagyom, hogy egy vékony réteg megszilárduljon az edény alján, de a tojás felső rétege még folyós legyen, ekkor hozzáadjuk a nokedlit, megszórjuk snidlinggel, jól átforgatjuk, sózzuk. Melegen tálaljuk, mellé kis tálkákban tejföllel megöntözött fejes salátát adunk.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails